Club number: 51214, Charter 1998.06.27

slider1132x230

Działalność Rotary Club Bartoszyce 1998-2011
Rotary Club Bartoszyce powstał 27.06.1998r. z inicjatywy kolegów z Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego i Górowa Iławeckiego. Obecnie nasz klub liczy 20 członków. Spotkania klubowe odbywają się w czwartkowe popołudnia o godz.18 w Pałacu „Biały Książę” w Osiece k/Bartoszyc.

Środki finansowe klub wypracowuje z organizacji różnych imprez charytatywnych, z których najbardziej popularne to: Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie w Worynach koło Bartoszyc, aukcje obrazów podczas z bali charytatywnych oraz z Rotary Fundation – programów pomocowych Rotary International, a także z wpłat własnych. Z powyższej pomocy na przestrzeni 11 lat istnienia klubu, skorzystały między innymi dzieci z domu dziecka w Bartoszycach, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim, młodzież koła plastycznego w Pilniku i Miejski Dom Kultury w Górowie Iławeckim, a także dzieci z domu dziecka w Mamonowie – Obwód Kaliningradzki - Rosja, prowadzonego przez polskie siostry zakonne.

Pomagaliśmy także placówkom służby zdrowia w Bartoszycach, Górowie Iławeckim i Lidzbarku Warmińskim. Dzięki naszej pomocy sfinansowano wyjazd Justyny Stępniewskiej z Lidzbarka Warmińskiego na Mistrzostwa Świata w tańcu Show – Dance – Solo gdzie zajęła 6 miejsce. Młodzież korzystająca z wymiany długoterminowej kształciła się w rocznych wyjazdach do: Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Indii, Tajlandii. Dzięki Rotary w okresie wakacyjnym młodzież korzystała także z wyjazdów krótkoterminowych (dwutygodniowe pobyty w rodzinach rotariańskich we Francji, Indiach, Turcji, Niemczech, Danii, Norwegii, Szwajcarii ). Rotary Club Bartoszyce sponsorował wydanie płyty cd zespołu „Cantemus” z kolędami nagranymi w kaplicy zamku Lidzbarskiego oraz płyty zespołu „Lego” z nagraniami muzyki szanty.
Na dorocznych balach charytatywnych występowali tacy artyści jak: Zofia Czernicka, Krzysztof Piasecki, Cezary Makiewicz z zespołem „Koltersi”, zespół „For sale”, Renata Dąbkowska, Duet „Viva”, „Happy Singers” i laureatka 10 edycji Szansy na Sukces Beata Wald, ostatnio Tadeusz Woźniak i inni.

Od kilku lat tradycją naszego klubu rotary stały się imprezy choinkowe podczas których wręczamy w okresie świąt Bożego Narodzenia paczki dzieciom z niezamożnych rodzin. W minionym okresie czasu pomagaliśmy także w uruchomieniu pracowni komputerowej w SP nr. 7 w Bartoszycach i sali dydaktycznej w przedszkolu integracyjnym nr. 4 w Bartoszycach, oraz zakupie pomocy dydaktycznych dla specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Lidzbarku Warm.

W roku 2008 dochód z dorocznego balu charytatywnego w wysokości 7 tyś zł. przeznaczyliśmy na wyposażenie placu zabaw rodzinnego domu dziecka w Lidzbarku Warmińskim oraz na zakup nowoczesnego sprzętu RTV i AGD dla rodzinnego domu dziecka w Bartoszycach – z siedzibą w Żydowie.

Wspieramy Plenery malarskie organizowane przez Dom Kultury w Bezledach, a obecnie BDK w Bartoszycach. W roku 2009 rozpoczęliśmy wspólnie z niemieckim RC Lingen realizację matching grantu dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim. Jest to wyposażenie „sal do poznawania świata”. Przekazanie w/w grantu nastąpiło już 28 maja 2010r. Wartość tego matching grantu to kwota 93 tys. zł.  W roku 2013, wspólnie z RC Lingen z Niemiec ukończyliśmy drugi matching grant, tym razem  dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach, fundując kompletne wyposażenie kuchni, oraz salę do ćwiczeń gimnastycznych na łączną kwotę ok. 73 tys. zł.

Obecnie, postanowiliśmy wspólnie z RC Olsztyn i RC Giżycko wykonać matching grant dla Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku, polegający na wyposażeniu pralni w nowe urządzenia pralnicze. Przewidywana wartość grantu to 150 tys.zł. Wspólnie z tymi klubami zorganizowaliśmy Charytatywny Bal Rotary w Rynie na 350 osób. Dochód z tego balu zasili konto matching grantu, ale jeszcze potrzeba nam wiele środków by ten grant zrealizować. Ogólna wartość wypracowanych dotychczas środków, to kwota ok. 500 tys. zł.