Club number: 51214, Charter 1998.06.27

slider1132x230

Klubowy dzwon otworzył jubileuszową Galę z okazji 20 lecia RC Bartoszyce Lidzbark Warmiński. 30 czerwca 2018 roku odbyła się uroczystość 20 lecia powstania Rotary Club Bartoszyce-Lidzbark Warmiński połączona z przekazaniem służby prezydenckiej przez kończącego kadencję prezydenta Bartosza Buczyńskiego nowemu prezydentowi kadencji 2018/2019 Stanisławowi Andrzejewskiemu.

Jubileusz zainaugurował koncert organowy Oskara Gottlieba Blarr w Kaplicy Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, a dalsza część uroczystości odbyła się w sali bankietowej Term Warmińskich.

W wydarzeniu wzięło udział  zaproszonych gości. Byli m. in. parlamentarzyści: senator RP Jerzy Wcisła, posłowie na sejm RP Jacek Protas i Piotr Cieśliński oraz starosta powiatu lidzbarskiego Jan Harhaj. Gubernatora Łukasza Grochowskiego reprezentował jego Regionalny Przedstawiciel Marek Stawicki. Nie zabrakło także członków zaprzyjaźnionych klubów: RC Olsztyn, RC Olsztyn Varmia, RC Giżycko, RC Sopot, E-Club Hanza Poland, RC Dusseldorf Pempelfort i RC Elbląg Centrum.

Prezydent Bartosz Buczyński powitał zebranych gości, opowiedział o dokonaniach Klubu i zaprezentował przygotowany na tą okazję film. Po gratulacjach od zaproszonych gości przekazał służbę Stanisławowi Andrzejewskiemu.

– Żyjemy nie tylko dla siebie, dzielimy się z innymi tym czym można i warto. W myśl idei rotariańskich służymy innym ponad własne korzyści. W ciągu 20 lat działalności Klub przekazał na cele charytatywne blisko 950 tys. zł. wspierając potrzebujących z regionu  – podkreślał podczas uroczystości Prezydent Stanisław Andrzejewski.

Od 20 lat Rotarianie z RC Bartoszyce Lidzbark Warmiński inspirują, wspierają i działają, czyniąc z Klubu miejsce do którego trafiają  ludzie  obdarzeni wyjątkową energią i zapałem, by angażować się nie tylko we własne życie. Różnorodność profesji talentów i temperamentów Rotarian pozwala im działać na wielu płaszczyznach.

Akcje charytatywne, mecenat kultury, wydarzenia sportowe to tylko kilka kierunków w działalności Klubu. Aby ich inicjatywy nabierały mocy sprawczej pozyskują środki finansowe z różnych źródeł, z sukcesem realizując także formułę współfinansowania z Rotary Foundation w ramach Matching Grantów i Global Grantów.

Do tej pory Klub m.in. wyposażył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lidzbarku Warmińskim w sale integracji sensorycznej i sprzęt rehabilitacyjny o wartości 35 tys. USD. W Specjalnym Ośrodku Szkolnym w Bartoszycach dla młodzieży z umiarkowanym upośledzeniem umysłowym Rotarianie stworzyli dwa kuchenne pomieszczenia warsztatowe umożliwiające naukę zawodu kucharza. Kuchnia została wyposażona w meble i sprzęt AGD, a co roku członkowie Klubu uczestniczą w wielkim gotowaniu, wspólnie z uczniami i gronem pedagogicznym organizując konkursy kulinarne. W tym samym ośrodku Klub wyposażył także salę do integracji sensorycznej. Całkowita kwota grantu to 22 tys. USD.

Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku, gdzie przebywają pensjonariuszki o znacznym stopniu upośledzenia otrzymał od Klubu Rotary wyposażenie całej pralni. Profesjonalne urządzenia do prania suszenia i prasowania znacznie ułatwiły personelowi utrzymanie czystości w samych ośrodku jak też wykonywanie usług pralniczych. Suma grantu wyniosła 44 tys. USD.

Obecnie przygotowywany jest grant o wartości 46 tys. USD przeznaczony na wsparcie edukacji osób upośledzonych umysłowo. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lidzbarku Warmińskim Rotarianie wyposażają w stanowiska ze specjalnymi programami edukacyjnymi, tablice dotykowe oraz urządzenia multimedialne. Projekt obejmuje także szkolenia dla nauczycieli oraz administratorów oraz serwis informatyczny zainstalowanych urządzeń.

Wsparcie edukacji to jeden z priorytetów Klubu, ale prospołecznych inicjatyw jest znacznie więcej. Jednym z ważniejszym obszarów działalności Klubu jest mecenat kultury. Klub organizuje wernisaże malarskie i rzeźbiarskie w powiecie bartoszyckim i lidzbarskim, koncerty organowe z profesorem Oskarem Gottliebem Blarr i wspiera renowację organów w kościele w Galinach. Rotarianie wydawali także tomiki poezji oraz płyty fonograficzne. Z ich inicjatywy powstała wykonana w brązie płaskorzeźba edukacyjna, która usytuowana została na rynku miejskim w Lidzbarku Warmińskim.

Rotarianie, otwarci na drugiego człowieka integrują lokalną wspólnotę organizując choinki w powiatach lidzbarskim i bartoszyckim, pikniki rodzinne a także coroczne zawody wędkarskie o puchar Gubernatora Dystryktu, turniej bowlingowy o puchar Prezydenta oraz młodzieżowe zawody pływackie.

Otwartość Klubu nie ogranicza się tylko do granic powiatu, regionu czy państwa. W ramach Programu Wymiany Młodzieży Rotarianie wysyłali młodzież do USA, Brazylii, Meksyku, Tajlandii, Niemiec, Belgii, Włoch, Norwegii i Danii. Łącznie w świat wyruszyło około 80 osób. Sami też otworzyli drzwi swoich domów przed młodzieżą z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Tajlandii i Indii. Zorganizowali również Międzynarodowy Jeździecki Obóz Jeździecki w Liskach.

Życzymy całemu Klubowi wielu kolejnych lat wypełnionych sukcesami w pomocy na rzecz lokalnej społeczności.

Tekst i fot. Dorota Wcisła

RC Elbląg Centrum